image1 image2 image3

Rodzaje płyt OSB

 

Płyta OSB-3

W ciągu kilku ostatnich lat płyta OSB-3 znacznie zyskała na popularności. Wynika to nie tylko z faktu wysokiej jakości płyt, ale również dlatego, że ma ona niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w budownictwie jak i w wielu innych dziedzinach.

Konstrukcyjne płyty OSB-3 charakteryzują się dużą stabilnością kształtu, są odporne na uderzenia, łatwe w obróbce, świetnie tłumią dźwięki, a przy tym łatwo można przymocować do nich różnego rodzaju łączniki budowlane.

Domy budowane w konstrukcji szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB-3 mają wiele zalet.  Jednym z kilku czynników, które sprawiają, że nasi klienci decydują się na budowanie domów w tej konstrukcji jest czas. Budynki powstają nawet w 3 miesiące co w przypadku tradycyjnego budownictwa jest po prostu niemożliwe. Ponad to domy tak powstałe są energooszczędne i ekologiczne.

Główne zastosowanie płyt OSB-3:

  • poszycia ścian i dachów
  • stropy i podłogi
  • podesty
  • elementy wyposażenia wnętrz
  • produkcja opakowań, skrzyń itp.
  • gospodarka magazynowa (regały, półki, ścianki działowe)

Płyty OSB-3 produkowane są w zasadniczo w formacie 1250 x 2500 mm oraz dostępne są z krawędzią prostą oraz pióro-wpustem.

 

 

Płyty OSB-4

Podobnie jak płyty OSB-3, płyty OSB-4płytami konstrukcyjnymi wykorzystywanymi w budownictwie. Produkowane są na bazie drewna iglastego, które stanowi aż 95% ich objętości. Wykorzystywane mogą być zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Główna różnica pomiędzy dwoma rodzajami płyt OSB polega na parametrach wytrzymałościowych, które płyty OSB-4 mają wyższe niż płyty OSB-3. W związku z tym mogą być stosowane jako elementy nośne o podwyższonych obciążeniach mechanicznych.

Płyty OSB-4 mogą być wykorzystane wszędzie tam gdzie standardowe OSB-3. Oprócz tego nadają się do konstrukcji wzmacniających ściany zewnętrzne i wewnętrzne, mogą być stosowane do napraw i rekonstrukcji, a także jako kontenery na place budowy.

 

 

OSB STOP FIRE (SF-B)

O ile płyty OSB można stosować w przypadku budowy np. domu jednorodzinnego, to w przypadku budynków użyteczności publicznej, prawo jasno i precyzyjnie określa jakiego rodzaju materiały budowlane muszą być zastosowane, aby wybudowany obiekt był bezpieczny dla przebywających w nim ludzi. Do budynków użyteczności publicznej zalicza się m.in. szkoły i przedszkola, szpitale, galerie handlowe, hipermarkety, muzea, filharmonie, kina itp.

Główny nacisk kładziony jest przez prawodawców na bezpieczeństwo ogniowe. W odpowiedzi na rosnące wymogi sektora budowlanego powstała płyta OSB SF-B (Stop Fire), która w wyniku specjalistycznych badań otrzymała europejską klasę reakcji na ogień B-s2,d0, a przez to zaliczona została do grupy płyt nierozprzestrzeniających ognia (NRO).

Płyty SF-B posiadają wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty, które potrzebne są przy odbiorze budynków przez strażaka i inspektora budowlanego.

Podsumowując, płyty SF-B są drewnopochodnymi płytami konstrukcyjnymi, które w procesie produkcji zostały zabezpieczone przed działaniem ognia. Ich główne zastosowanie to poszycia ścian i dachów, podesty, podłogi oraz stropy w budynkach użytku publicznego. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane są produkty odporne na działanie wysokich temperatur.

Wybierając materiały do budowy, należy pamiętać, że w przypadku pożaru liczy się dosłownie każda sekunda, która obniży czas rozprzestrzeniania się ognia i pozwoli ludziom na bezpieczne opuszczenie zagrożonego pożarem miejsca.

Więcej informacji na temat płyt OSB STOP FIRE znajdą Państwo na stronie: www.kolorytczestochowa.pl